نشریه قرآنی سراج منیر

نشریه قرآنی سراج منیر گامی است ناچیز در مسیر نورانی و بی انتهای قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام

نشریه قرآنی سراج منیر

نشریه قرآنی سراج منیر گامی است ناچیز در مسیر نورانی و بی انتهای قرآن کریم و اهل بیت علیهم السلام

نشریه قرآنی سراج منیر

باسمه تعالی
سعی حقیر در این وبلاگ این است که در حد توان آشنایی بیشتری نسبت به ارزشمندترین یادگاران پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) یعنی قرآن کریم و اهل بیت (علیهم السلام) پیدا کنیم و در مسیر بندگی و تقرب به خدای متعال به دامان آن دو ثقل الاهی تمسک جوییم که راهیابی به حقیقت بندگی جز از طریق آن دو ، میسر نمی گردد.(واحد قرآن و عترت علیهم السلام مدرسه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف)

طبقه بندی موضوعی
آخرین مطالب
آخرین نظرات
نویسندگان

بیانات مهم رهبر معظم انقلاب در باره تدبر

يكشنبه, ۴ اسفند ۱۳۹۲، ۰۷:۱۰ ق.ظ

بسم الله الرّحمن الرّحیم‏
از برادران عزیزى که امسال هم مثل سالهاى قبل، دل و محفل ما را به ذکر آیات الهى و تلاوت کلام الهى منوّر کردند، خیلى تشکر مى‏کنیم. هم از قاریان محترم و مجریان برنامه‏هاى گوناگون در این جلسه تشکر مى‏کنیم و هم از اداره‏کنندگان این جلسه و کسانى که زحمت این کار را سالهاى متمادى است که بر دوش گرفته‏اند و ما را محظوظ مى‏کنند.
امسال برنامه‏ى ما از سالهاى قبل هم بهتر بود؛ پیشرفت قراء جوان ما در تلاوت، محسوس است. الحمد للّه، پى‏درپى این نسلهاى قرآنى یکى پس از دیگرى مى‏آیند، استعدادهاى خوب، دلهاى پر از شوق و نفسهاى گرم، در خدمت قرآن و تلاوت آن قرار مى‏گیرند. این، بخشى از قضیه است؛ اما یک بخش لازم است. من همین‏جا این را عرض بکنم و تذکر بدهم، که اگر ما معتقدیم- که معتقدیم- که عمل به قرآن، اساس و محور احیاء قرآن است و مسئله به تلاوت و خواندن و این‏ها ختم نمى‏شود- که به آن اعتقاد داریم؛ معتقدیم باید به قرآن عمل کنیم، باید جامعه‏مان را قرآنى کنیم، باید فکرمان را قرآنى کنیم، باید عملمان را قرآنى کنیم، باید قرآن را باور کنیم؛ قرآن را باور کنیم و وعده‏ى قرآن را وعده‏ى صدق و حق بدانیم، همین‏طور که خود قرآن مى‏فرماید: «و تمّت کلمة ربّک صدقاً و عدلًا لا مبدّل لکلماته»؛ همچنانى که باید تعاملمان با شخص خودمان، با افراد خانواده‏مان، با افراد محیط کارمان، با افراد اجتماعمان، با مسلمین کشورهاى دیگر، با قدرتها، با ملتها و همه‏ى این‏ها باید با نَفَس و روح قرآنى تنظیم بشود؛ این‏ها همه‏اش درست است و به آن اعتقاد داریم؛ احیاء قرآن، عمل به قرآن و گرامیداشت قرآن این است؛ این‏ها درست- اما این‏ها معنایش این نیست که ما تلاوت قرآن را دست کم بگیریم. من مى‏خواهم به شما «قرآنى‏ها- که اهل تلاوت، اهل تجوید و اهل لحن و آهنگ و صوت و خواندن قرآنید- این را تأکید کنم، گاهى شنیده مى‏شود که بعضى مى‏گویند آقا به قرآن باید عمل کرد؛ خوب، این حرف درستى است؛ اما مقصودشان این است که تلاوت قرآن و آرایه‏هاى قرآنى را دست کم بگیرند! من با این مخالفم. تلاوت قرآن هم جزوِ یک مجموعه و منظومه‏اى است که این‏ها همه به هم متصل است؛ این هم بایستى مورد توجه قرار بگیرد و گرامى داشته شود. هم باید تلاوت بکنید و هم باید معانى قرآن را بفهمید؛ اگر معناى قرآن را فهمیدید، مى‏توانید بهتر تلاوت کنید. الآن قراء حالا را با قراء بیست سال قبلمان مقایسه کنیم، که این حرکت قرآنى در کشور ما تازه و آرام آرام شروع شده بود؛ بعضیها خوب هم مى‏خواندند، صداها خوب بود و شیوه‏هاى قراء معروف را هم یاد گرفته بودند و مى‏خواندند؛ اما دلنشین نبود؛ چرا؟ چون از معانى و مفاهیم آیات هیچ سر در نمى‏آوردند؛ این معلوم بود. اما امروز آن‏طور نیست؛ امروز جوانهاى ما این آیاتى را که مى‏خوانند، خودِ کیفیتِ خواندنشان، حکایت از این مى‏کند که این‏ها معناى آیه را مى‏فهمند و به مفهوم آیه توجه دارند.
پس اول باید خوب بخوانید؛ تلاوت را خوب، زیبا و جامع و صحیح بخوانید؛ دوم، معانى و مفاهیم قرآنى را بفهمید، و سوم، قرآن را حفظ کنید. حفظ قرآن خیلى مهم است. شما جوانها به این احتیاج دارید و مى‏توانید. وقتى شما حافظ قرآن هستید، این تکرار آیات قرآنى و انس دائمى با قرآن، به شما فرصت مى‏دهد که در قرآن تدبّر کنید. «تدبر در قرآن» با همین‏طور خواندن و رد شدن به دست نمى‏آید؛ با یک‏بار و دوبار خواندن هم حاصل نمى‏شود؛ با تکرار و انس با آیه‏اى از قرآن و امکان تدبّر در آن به دست مى‏آید. و چقدر لطایف در قرآن کریم هست که این‏ها را جز با تدبّر نمى‏توان فهمید. بنابراین حفظ و فهم معانى قرآن و تلاوت آن لازم است.
در مورد تلاوت قرآن هم ما هر سال به طور مفصل اینجا نکاتى را عرض کرده‏ایم و الحمد للّه روز به روز هم جماعت قرآنى ما، هم دائره‏شان وسیع‏تر شده و هم از این جهت بهتر شده‏اند؛ با خواندن قرآن و کیفیت اثرگذارى با تلاوت آشنا شده‏اند. هر تلاوتى اثرگذار نیست؛ بعضى از تلاوتها هست که وقتى اجرا مى‏شود، معانى قرآن را در گوش و دل و جان مخاطب رسوخ مى‏دهد؛ دست یافتن به چنین تلاوتى، این باارزش است. ما مى‏خواهیم به آنجا برسیم. البته شرط این، صدا هست، موسیقى هست، کیفیت ترکیب‏بندى آیات و تلاوتى که انجام مى‏گیرد، هست؛ همه‏ى این‏ها مؤثر است. الحمد للّه جوانهاى ما در این زمینه واردند و حرکتشان حرکت خوبى است و روز به روز هم بهتر خواهد شد.
من فقط این توصیه را بکنم. بعضى از شما عزیزان-چه آن‏هایى که حالا مى‏خوانید و چه آن‏هایى که از سالهاى قبل مى‏خواندید- ما گاهى اوقات حقیقتاً- نه زبانى- از دل، شما را تمجید و تحسین مى‏کنیم؛ اما معناى این تحسین، این نیست که شما بهتر از این که هستید، نمى‏توانید بشوید. بنده همه‏اش ترسم از این است که شما جوانهاى خوب ما- همین قراء خوبى که الآن هستید و اینجا هم تعداد زیادیتان حضور دارید- خیال کنید اینجایى که شما رسیده‏اید، این پله‏ى آخر است. نه آقا، این پله‏ى آخر نیست. نباید توقف بکنید؛ باید به جلو حرکت کنید؛ باید پیش بروید و روز به روز باید بهتر بخوانید و بهتر بشوید، که این ممکن هم هست. البته این به ترتیباتى از لحاظ تعلیم و کانونهاى قرآنى احتیاج دارد و این دوستانى که دست‏اندرکار این مسائل هستند، بایستى مقدمات را فراهم کنند و صدا و سیما هم بایستى کمک بکند.
اگر إن شاء اللّه تلاوت قرآن در جامعه‏ى ما همگانى شود، همه بتوانند قرآن را صحیح بخوانند و همه‏ى خانه‏ها موج شوق به تلاوت قرآن را در خود جاى بدهند، آن وقت ما امیدمان به اینکه جامعه‏ى اسلامى و قرآنىِ به معناى واقعى در این کشور تشکیل بشود، بیشتر خواهد شد. ما امروز یک حکومت اسلامى و یک جامعه‏ى اسلامى هستیم؛ اما این قدمهاى اول است. آن مقدارى که ما از اسلام داخل کشورمان و داخل حکومتمان در گفتار و کردار دولتمردانمان مشاهده مى‏کنیم، این، آن اقلِ قلیل از اسلام است؛ این کمتر از آن چیزى است که براى یک جامعه‏ى اسلامى مورد نیاز است. همه‏ى برکاتى که تا امروز بر نظام جمهورى اسلامى مترتّب شده، بر همین اقل قلیل مترتّب شده است. اگر ملت ایران توانستند بت استبداد را در این کشور بشکنند و فروبریزند، اگر ملت ایران این جرئت و دلیرى را پیدا کردند که احساس کنند مى‏توانند حرف زور را از هیچ‏کس در دنیا نپذیرند و زیر بار آن نروند، اگر مى‏بینید جوانهاى ما در میدانهاى علمى و عرصه‏هاى علمى به پیش مى‏تازند و با یک تصاعد هندسى همین‏طور جلو و پیش مى‏روند- خوشبختانه روز به روز دامنه‏ى پیشرفت علمى در کشور ما گسترده‏تر مى‏شود- و اگر مى‏بینید نشانه‏هایى از اجراى عدالت در کشور ما هست- که البته عرض کردم فقط نشانه‏هایى از اجراى عدالت هست، تا اجراى عدالتِ به معناى کامل هنوز فاصله داریم- اگر این‏ها را مشاهده مى‏کنید و خلاصه اگر مى‏بینید در جامعه و کشور ما، معروف اسلامى، معروف و منکر اسلامى، منکر است، این به برکت همین اقل قلیل اسلامى است که ما در جامعه‏مان داریم. هرچه ما بتوانیم دامنه‏ى معرفت اسلامى، روحیه‏ى اسلامى و فهم اسلامى را توسعه بدهیم، این دستاوردها بیشتر و بیشتر و بیشتر خواهد شد و براى کشورهاى دیگر هم الگو خواهد شد.
امروز خوشبختانه ملتهاى مسلمان احساس اعتزاز به اسلام مى‏کنند؛ این خیلى مهم است! جوانها! یک روزى در دنیاى اسلام بود- از جمله در همین کشور و در کشورهاى دیگر- که جوان مسلمان هیچ از مسلمان بودن خودش، احساس افتخار نمى‏کرد، حتّى ننگشان هم مى‏کرد؛ ننگشان مى‏کرد بسم اللّه بگویند، ننگشان مى‏کرد جلوِ چشم دیگران نماز بخوانند؛ یک روزى این‏طورى بود. افتخار به تبعیت و پیروى و دنباله‏روى از یا غرب یا شرقِ آن روز- تفکرات مارکسیستى- افتخار به این چیزها بود. امروز ورق برگشته است؛ امروز اردوگاه شرق شکست خورد و اردوگاه غرب روز به روز ناکامیهاى بیشترى دارد پیدا مى‏کند و روز به روز بى‏آبروتر و بى‏حیثیت‏تر مى‏شود؛ مدعیان دمکراسى، حقوق بشر و آزادى، خودشان را در دنیا رسوا کرده‏اند.اسلام روز به روز بیشتر طلوع مى‏کند و این خورشید اسلام همین‏طور دارد بالا مى‏آید. ملتهاى مسلمان به اسلام احساس عزت و افتخار مى‏کنند. در همه‏ى کشورهاى اسلامى این‏طور است؛ از شمال آفریقا تا شرق آسیا، همه همین‏طورند؛ در اندونزى، مالزى، هند، پاکستان، بنگلادش، این کشورهاى منطقه‏ى شرق ما تا خاورمیانه، کشورهاى عربى، کشور ترکیه تا کشورهاى شما آفریقا- چه عربى‏شان و چه غیر عربى‏شان- آنجایى که مسلمانها و جوانهاى مسلمان هستند، نسبت به اسلام احساس عزت مى‏کنند.
همین «احساس عزت» است که به آن‏ها پیروزى مى‏دهد؛ چرا همین حزب اللّه لبنان- یک‏مشت جوان، بدون سازوبرگهاى معمولى سیاسى و نظامى و اقتصادى متداول دنیا- بر یک ارتش کاملًا مجهز و مورد توجه و اعتماد قدرتهاى بزرگ جهانى، پیروز شد؟ چون به برکت اسلام، اتکاء به نفس داشت. این که مى‏گویم عمل به اسلام، این است که ما حرف و وعده‏ى قرآن را قبول داشته باشیم، معنایش این است که وقتى قرآن مى‏گوید «و لینصرنّ الله من ینصره انّ الله لقوى عزیز»، این را باور کنیم. اگر نصرت خدا کردید، «لینصرنّ الله»، خدا شما را نصرت مى‏کند. «انّ الله غالب على امره»، این را باور کنیم. این معرفت قرآنى به ما یک چنین باورى را مى‏دهد؛ آن وقت ثمره و نتیجه‏اش در بیدارى ملتها، در ضعف روزافزون قدرتهاى متجاوز و در به هم خوردن برنامه‏ى متجاوزان و مستکبران براى کشورهاى مسلمان، اینجاها ظاهر مى‏شود.
بنابراین با قرآن انس بگیریم، قرآن را باور کنیم و قرآن را بفهمیم. کار قرآنى در کشور ما خوشبختانه به صورت انبوه انجام گرفته و دارد انجام مى‏گیرد؛ اما نباید این حرکت هرگز دچار وقفه بشود. و شما جوانهاى قرآنى عزیز را- که با قرآن مأنوس و مفتخر به قرآن هستید- توصیه مى‏کنم که این راه و شیوه را و این منهج مبارک را ادامه دهید و دنبال کنید؛ و إن شاء اللّه روز به روز برکاتش عاید شما و ملتتان و کشورتان خواهد شد.
به میهمانانى هم که در این جلسه هستند، خوشامد عرض مى‏کنیم؛ به قراء و اساتید و اینهایى که خواندند و آن‏هایى که نخواندند، به همه‏شان خوشامد مى‏گوییم و امیدواریم که‏ إن شاء اللّه این برنامه‏هاى مسابقات قرآنى هم که ظاهراً از امشب گویا شروع خواهد شد، إن شاء اللّه با توفیق کامل انجام بگیرد.
پروردگارا! تو را به عزت و جلالت و به رحمتت سوگند مى‏دهیم ما را بندگان صالح و شایسته‏ى خود قرار بده.
پروردگارا! ما را با قرآن زنده بدار؛ با قرآن بمیران؛ با قرآن در قیامت محشور کن. پروردگارا! قول و فعل ما را قرآنى قرار بده.
پروردگارا! دشمنان قرآن، توطئه‏گران علیه قرآن و کسانى که نمى‏توانند تداوم حضور قرآن را در جامعه‏ى اسلامى ببینند، آن‏ها را مغلوب و منکوب بفرما؛ مستکبران را مغلوب کن.
پروردگارا! در این روز ماه رمضان و در این ساعت نزدیک افطار، رحمت و مغفرت و لطف خودت را متوجه ما بگردان؛ ما را بیامرز؛
روزه و نماز و تلاوت ما را به کرم و فضلت قبول کن. پروردگارا! باران فیض و رحمت خود را بر همه‏ى بلاد و کشورهاى اسلامى فروبیاور.
پروردگارا! ما را قدردان قرآن و روح قرآنى قرار بده؛ ما را در خدمت قرآن قرار بده.
رحم الله من قرأ الفاتحة مع الصّلوات‏
* بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار قاریان شرکت‏کننده در بیست و سومین مسابقات بین‏المللى قرآن 04/ 07/ 1385

  • ابراهیم سامانی

تدبر

سخنان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی